Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

Projekty misyjne

PROJEKT 2018/74Projekt nr 2018/74 – pomoc dla ubogiej szkoły w Malawi.

Nowy projekt

 

Szkoła podstawowa w Msambaimfa, w stacji Magwero jest jedną z wielu szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszej parafii pod wezwaniem św. Benedykta w Dowa. Jest to tzw. szkoła sponsorowana przez Kościół katolicki, bo taki status nadali jej miejscowy wódz i rodzice, którzy te szkołę założyli, za pozwoleniem odpowiednich władz. Brakuje w tej szkole wszystkiego: mieszkań dla nauczycieli, odpowiedniej ilości klas, ławek, przyborów do pisania, a nawet nauczycieli. To jest jedna ze szkół, gdzie nauczyciele nie chcą pracować z powodu panujących w niej spartańskich warunków.


Projekt 2018/73Projekt nr 2018/73 – Zakup 11 rowerów dla katechistów. Togo.

Nowy projekt

 

Drodzy Przyjaciele Misji.

Jak już pisałem wcześniej, że parafia nasza została utworzona 4 lala temu, jest więc młodą parafią, która na początku boryka się z wieloma problemami Po pierwsze sytuacja polityczna i ekonomiczna w kraju jest ciężka, wiele ludzi żyje w ubóstwie, więc Kościół lokalny potrzebuje jeszcze wiele pomocy jak - Misjonarzy czy pomocy finansowej. Widać jednak, że pomału ludzie zaczynają brać w opiekę Kościół lokalny i Misjonarzy. Ludzie zaczynają się angażować w różną pomoc Kościołowi (utrzymanie kapłanów, kościołów czy kaplic, przynoszą dary na misje jedzenie czy zadbanie o biednych w parafiach) Dobry więc to znak dla nas, że ludzie zaczynają sami dbać o swój Kościół. Mimo tego potrzebujemy jeszcze wiele pomocy od Was, dlatego dziś piszę jeszcze o jedną pomoc.


Projekt 2018/72Projekt nr 2018/72 – Zakup wyposażenia do czytelni i biblioteki. Togo.

Nowy projekt

 

Drodzy Przyjaciele Misji.

Parafia nasza powstała cztery lata temu, więc znaczy, że zaczynamy od początku we wspólnocie i też w parafii. Dzięki Wam udało nam się urządzić pokoje, gdzie bracia teraz mogą mieszkać i trochę odpocząć, aby nabrać sil do pracy. Piszę jednak o pomoc w urządzeniu biblioteki i czytelni, gdzie nasi uczniowie by mogli przyjść i skorzystać z potrzebnych książek, wypożyczyć czy na miejscu skorzystać z czytelni. Misja nasza posiada małą salę, z której po odnowieniu chcemy przekształcić właśnie na bibliotekę i czytelnię.

Dlaczego miejscowość Barkoissi jest w miarę wielką miejscowością - liczy około 15000 tysięcy mieszkańców? Jest tu dużo dzieci i młodzieży, która uczęszcza do szkoły. Szkół jest tu w miarę wiele. Kilka szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Liceum na Region i nie ma tu żadnej biblioteki, więc wspólnie z braćmi postanowiliśmy coś zrobić, aby pomóc młodzieży. Dlatego proszę was o pomoc i pozytywne załatwienie prośby. Pokój i Dobro

 

Projekt zgłoszony przez O. Roberta Jurzystę, misjonarza pracującego na misji w Togo.

Kwota wnioskowana: 2.060,00 EUR

[dodane: 09-12-2018]

 


Projekt 2018/71Projekt nr 2018/71 – Pomoc młodzieży i dzieciom w płaceniu szkoły i w zakupie przyborów szkolnych. Togo.

Nowy projekt

 

Drodzy Przyjaciele Misji. Tym razem zwracam się ponownie z tą samą prośbą do was co w ubiegłym roku To znaczy pomoc dzieciom w opłaceniu szkoły i przyborów szkolnych. Dużo dzieci otrzymało pomoc finansową, aby opłacić szkołę, kupić ubranka i przybory, ale nie wszystkim można było pomóc, ponieważ jest ich bardzo wiele. Dziś również proszę o przyznanie pomocy dla naszych dzieci, których jest tu wiele i z braku funduszy wiele nie chodzi do szkoły, zostawili naukę. Wysyłając zdjęcia do was z niektórych uroczystości sami zauważyliście, że jest tu wiele dzieci, rodziny są wielodzietne. I te dzieci borykają się często z wieloma problemami materialnymi.


Projekt 2018/70Projekt nr 2018/70 – Pomoc dla Szkoły św. Antoniego w Tarnopolu. Ukraina

Nowy projekt

 

Przy naszym klasztorze w Tarnopolu działa Szkoła św. Antoniego do której uczęszczają dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. Obecnie uczęszcza 45 dzieci. Dzieci przychodzą po lekcjach w szkole i przebywają do wieczora. Dostają obiad, odrabiają zadania domowe, także organizowana jest dla dzieci nauka języka angielskiego i niemieckiego. W wolnych chwilach od lekcji dzieci bawią się i zajmują się sportem. O godzinie 17:00 dostają podwieczorek.

Każdego dnia o godz. 15:00 dzieci odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji dobrodziejów.

Na św. Mikołaja organizujemy dla dzieci spotkanie ze świętym, który przynosi im podarunki.

W okresie wakacyjnym dzieci jadą na 2 tygodniowy odpoczynek w Karpaty. Dla większości z nich jest to jedyna okazja na wakacyjny wyjazd.

 

Projekt zgłoszony przez Br. Walemara Czarnockiego, misjonarza pracującego na misji w Ukrainie.

Kwota wnioskowana: 1.000,00 EUR

[dodane: 09-12-2018]

 


Projekt 2018/69Projekt nr 2018/69 – Pomoc dla Kuchni Charytatywnej. Ukraina

Nowy projekt

 

Jak co roku zwracam się do Stowarzyszenia Przyjaciół Misji Franciszkańskich o dofinansowanie działalności Kuchni charytatywnej, działającej przy naszym klasztorze w Tarnopolu, w Ukrainie. Nasza kuchnia charytatywna wydaje każdego dnia posiłki dla ok. 40 osób. W okresie zimowym ponad 50 osób każdego dnia zgłasza się do nas po posiłek.

Potrzebujący to ludzie biedni, starsi, rodziny wielodzietne i ludzie z marginesu społecznego. Otrzymują oni każdego dnia zupę z „wkładką” i chleb. Pod koniec każdego miesiąca dajemy potrzebującym środki czystości takie jak mydło, pasta do zębów, szampon, chusteczki higieniczne. W miarę możliwości kupujemy osobom starszym i chorym lekarstwa.

Trzy razy w roku w Boże Narodzenie, Wielkanoc i odpust św. Antoniego organizujemy specjalne świąteczne obiady w czasie których biedni dostają też paczki żywnościowe. Także na św. Mikołaja dostają skromne paczki słodyczy.

Aby to było możliwe zwracamy się do ludzi dobrej woli o wsparcie tego dzieła.

 

Projekt zgłoszony przez Br. Walemara Czarnockiego, misjonarza pracującego na misji w Ukrainie.

Kwota wnioskowana: 1.000,00 EUR

[dodane: 06-12-2018]

 


Projekt 2018/68Projekt nr 2018/68 – Zakup wideo projektora dla misji w Togo.

Nowy projekt.

 

Zwracam się z prośbą do Stowarzyszenia Przyjaciół misji Franciszkańskich o zakup wideo projektora na potrzeby Misji w Bombengu w Togo. Misja w której od niedawna pracuję jest bardzo zdewastowana. Brakuje nam środków na poprawę stanu technicznego budynków, więc tym trudniej wyasygnować środki na zakup jakiegokolwiek sprzętu technicznego.

Zakupiony sprzęt będzie służył całej parafialnej i lokalnej społeczności, gdyż można będzie zorganizować spotkania edukacyjne prezentując stosowne materiały wideo. Poza celami edukacyjnymi będzie też można zorganizować pokazy różnych filmów co dla tutejszych wspólnot stanowi atrakcję, gdyż powszechny dostęp do mediów jest ciągle bardzo ograniczony.

O. Rafał Segieth

Kwota wnioskowana: 500,00 EUR

[dodane: 30-06-2018]

 


Projekt 2017/67Projekt nr 2017/67 – Remont budynków gospodarczych na misji w Togo

 

Misja w Bombengu w Togo, w której od niedawna pracuję jest bardzo zdewastowana. Budynki mają już 30 lat, wszystko się sypie. Nie ma wody, mury są popękane, okna mają braki w szybach. Całość wymaga generalnego remontu i zakupu wyposażenia, opisałem to już w poprzednim projekcie.

Budynek to jedna sprawa, kolejną sprawą jaką chcielibyśmy się zająć to naprawa i powiększenie naszego kurnika, który się rozsypał ze starości. Nie mogę jeszcze podać konkretnych sum, bo szukamy kogoś aby to wycenił. Powiedziałem sobie, że nawet najmniejszy grosz wykorzystamy i zrobimy co będzie w naszych możliwościach. Tutaj gdzie popatrzeć, to by trzeba coś zrobić, bo zaniedbania były wielkie.

Nie jesteśmy w stanie bez pomocy z zewnątrz niczego zrobić we własnym zakresie, na wszystko brakuje pieniędzy. To samo jest w parafii, czy diecezji. Wszystko w rozsypce. Nawet najmniejsza pomoc i to jeszcze dobrze wykorzystana posłuży wszystkim.

O. Rafał Segieth

Kwota wnioskowana: 1,000,00 EUR

[dodane: 10-12-2017]

 


Projekt 2017/66Projekt nr 2017/66 – Remont budynku, utworzenie biblioteki i czytelni dla uczniów. Togo

Projekt w trakcie realizacji

 

Pozdrawiam z zakurzonego Bombengu. Od wczoraj mamy bardzo silny Harman, czyli wiatr ze zawiesiną kurzu. Nie widać dalej jak na 50 m. Misja w Bombengu w Togo, w której od niedawna pracuję jest bardzo zdewastowana. Budynki mają już 30 lat, wszystko się sypie. Nie ma wody, mury są popękane, okna mają braki w szybach a siatki są popękane, więc w pomieszczeniach jest mnóstwo insektów. Niegdyś żółte ściany teraz są szare, pokryte brudem. Całość wymaga generalnego remontu i zakupu wyposażenia.

W ramach projektu chcemy wyremontować starą kaplicę, która mogłaby posłużyć jako biblioteka i czytelnia dla uczniów, oraz jako miejsce spotkań.

Musimy zbudować toalety i aneks kuchenny. Na dzień dzisiejszy są dwie toalety publiczne, zupełnie zdewastowane. Kuchnia też praktycznie nie istnieje. Brakuje nawet naczyń.

Nie jesteśmy w stanie bez pomocy z zewnątrz niczego zrobić we własnym zakresie, brakuje pieniędzy na jedzenie i podstawowe potrzeby, więc jak jeszcze zająć się bieżącymi naprawami? To samo jest w parafii, czy diecezji. Wszystko w rozsypce. Dlatego mówię sobie. że nawet najmniejsza pomoc i to jeszcze dobrze wykorzystana posłuży wszystkim.

O. Rafał Segiet

[dodane: 10-12-2017]

 

 


Projekt 2017/65Projekt nr 2017/65 – Zakup szaf, stołów, krzeseł i łóżek dla misji w Togo.

Projekt w trakcie realizacji

 

Trwa remont naszego budynku w którym mieszkamy, bo nie było w nim łazienki i ubikacji. Dom będzie odnowiony bo ma już 35 lat. Proszę o pomoc  aby umeblować 4 pomieszczenia. Brakuje szaf, stołów, krzeseł i lóżek z materacami. Jeżeli by się udalo otrzymać na to pomoc, to byśmy byli wam bardzo wdzięczni.

O. Robert Jurzysta, misjonarz pracujący w Togo.

Koszt projektu 1200 Euro

 

[dodane: 10-12-2017]