STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

O Stowarzyszeniu

Misje to wielkie zadanie Kościoła i jak podkreślił papież Jan Paweł II w jednym z orędzi na światowy tydzień misyjny, "z natury swojej Kościół jest misyjny". Misjonarze franciszkańscy od ponad 35 lat pracują na misjach w Boliwii, Togo, Burkina Faso, Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kenii, Albanii, Kazachstanie, Maroko, Ziemi Świętej. Jest to ogromny potencjał ludzki. Ale oprócz tego potencjału ludzkiego, jest potrzeba materialnej pomocy dla misjonarzy i ludzi, wśród których pracują. Potrzeba tej pomocy jest ogromna, począwszy od pomocy edukacyjnej wśród dzieci, młodzieży starszych, pomoc medyczna, szczególnie w Afryce, gdzie coraz większy procent ludzi jest zarażonych chorobą Aids, pomoc socjalna etc.

Coraz częściej kraje zachodniej Europy, które do tej pory materialnie wspierały misje franciszkańskie i naszych misjonarzy, wycofują się z tej pomocy. Dlatego istnieje potrzeba szukania pomocy u nas w kraju. Aby w jakimś stopniu pomóc naszym misjonarzom, grono ludzi świeckich z O. Krystianem Pieczką, który jest odpowiedzialny za misjonarzy w Prowincji św. Jadwigi, postanowiło założyć Stowarzyszenie, którego celem będzie wspieranie materialne naszych misjonarzy.

Dnia 16. VIII. 2007r. Sąd Rejonowy w Opolu zarejestrował Stowarzyszenie Przyjaciół Misji Franciszkańskich im. Ojca Dominika Kiescha. Siedziba stowarzyszenia mieści się przy klasztorze franciszkanów na Górze św. Anny.

Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla niesienia pomocy na rzecz ubogich społeczeństw w krajach misyjnych poprzez wspieranie pracy misjonarzy franciszkańskich Zakonu Braci Mniejszych Prowincji świętej Jadwigi we Wrocławiu. Do zadań Stowarzyszenia realizowanych za pośrednictwem misjonarzy franciszkańskich Prowincji św. Jadwigi, należy:

*  działanie na rzecz edukacji dzieci i młodzieży, wspieranie finansowe najuboższych uczniów, zakup pomocy dydaktycznych, książek, przyborów szkolnych,

*  ochrona i promocja zdrowia, w szczególności pomoc chorym na AIDS,

* prowadzenie projektów na rzecz ubogich, działalność charytatywna, wspieranie budowy domów misyjnych, magazynów zbożowych, sal spotkań dla młodzieży, pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób,

*  ochrona i promocja praw kobiet.

Do zadań Stowarzyszenia należy również upowszechnianie wiedzy o krajach misyjnych, o ich kulturze, aktualnych problemach, ich przyczynach, wzajemne poznawanie, zrozumienie, zbliżenie odległych od siebie kultur, nawiązywanie osobistych więzi między ludźmi, troska o rozwój idei misyjnej w kraju.

Współzałożyciel Stowarzyszenia

O.Krystian Pieczka ofm

Zarząd Stowarzyszenia:

Przewodniczący - Karol Gawlik

Wiceprzewodniczący - O. Błażej Kurowski

Sekretarz - Maria Kanas

Członek - Jan Kalnik

Członek - Brygida Steindor

Numer wpisu do KRS 0000286552

Numer identyfikacyjny REGON: 160147704

NIP 7561919448

Stowarzyszenie Przyjaciół Misji Franciszkańskich im. O. Dominika Kiescha
ul. Klasztorna 6, 47 154 Góra św. Anny

Konto bankowe: SANTANDER BANK POLSKA S.A.

nr rachunku: PL 98 1090 2239 0000 0001 0756 1761