Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

Projekty misyjne

PROJEKT 2020/80Projekt nr 2020/80 - Pomoc dla Kuchni Charytatywnej. Ukraina

Nowy projekt

Drodzy Przyjaciele Misji.

Co roku o tej porze nasza Kuchnia Charytatywna poszukuje sponsorów i ludzi dobrej woli, by zebrać środki na tradycyjne spotkanie wigilijne dla biednych i bezdomnych, którymi opiekujemy się już od wielu lat.

Ograniczenia związane z Coronavirusem uniemożliwią nam spotkanie w dotychczasowej formie ale szukamy rozwiązań, by wspomóc podopiecznych w tym trudnym czasie.


PROJEKT 2020/79Projekt 2020/79 - przekształcenie starego kościoła w dormitorium. Malawi.

Nowy projekt

 

Nasza parafia jest podzielona na 6 rejonów duszpasterskich. W każdym rejonie jest główna stacja misyjna, do której należy kilka innych sąsiadujących stacji. Stacja Bimphi jest jedną z takich głównych stacji, a należą do niej cztery inne stacje. Podczas wielkich uroczystości w ciągu roku, odprawiamy Msze św. w tych głównych stacjach, na które przychodzą także wierni z tych sąsiadujących stacji. W stacji Bimphi znajduje się stary kościół, którego nie używamy. Nieużywany niszczeje, a szkoda, bo ktoś go kiedyś zbudował, żeby służył wspólnocie wiernych. Chciałbym ten stary, nieużywany kościół zamienić na dormitorium, gdzie dzieci przygotowujące się do przyjęcia sakramentów mogłyby przenocować.


PROJEKT 2020/78Projekt 2020/78 - Zakup trzech motocykli dla naszych katechistów.

Nowy projekt

 

Drodzy Przyjaciele Misji Franciszkańskich.

Pracuję w parafii razem z wikarym, mamy do obsługi 24 stacje misyjne. Teren naszej parafii jest pagórkowato-górzysty i obejmuje 1000 km². Ogromną pomocą w katechizacji na tak dużym terenie są nasi katecheci. Niestety nie funkcjonuje tutaj transport publiczny, dlatego praca na tak dużym terenie jest dla nich dużym problemem.


PROJEKT 2020/77Projekt 2020/77 - Pomoc dla Kuchni Charytatywnej. Ukraina

Nowy projekt

Drodzy Przyjaciele Misji.

Jak co roku zwracam się do Stowarzyszenia Przyjaciół Misji Franciszkańskich o dofinansowanie działalności Kuchni charytatywnej, działającej przy naszym klasztorze w Tarnopolu, w Ukrainie.

Nasza kuchnia charytatywna pomimo panującej pandemii Coronavirusa, nadal stara się pomagać „naszym” potrzebującym, chorym, starszym, bez środków do życia i bezdomnym.

Na dzień dzisiejszy pomoc ta polega na dostarczaniu im 3 razy w tygodniu chleba oraz 1 na dwa tygodnie samego prowiantu jak: kasza, ryż, makarony, olej...


PROJEKT 2020/76Projekt 2020/76 - pomoc dla poszkodowanych w wyniku Covid 19. Togo.

Nowy projekt

Drodzy przyjaciele Misji.

Dawno nie dawałem znać o sobie i co słychać u nas. To wszystko sprawił Coronavirus. Też trochę się martwiłem o Was, czy wszystko jest ok, bo dawno nie miałem żadnej wiadomości, co u was.

A u nas na razie jest jeszcze ciężko. Jeszcze jesteśmy zablokowani. Wszystko jest pozamykane. Kościoły, kaplice, meczety, szkoły. Czekamy więc cierpliwie, aby zacząć naszą pracę. Co zrobić, Coronavirus dotarł i tutaj. Ludzie jednak jakoś inaczej to wszystko przeżywają.


PROJEKTY MISYJNE NA LATA 2020/2021Trwa nabór i weryfikacja wniosków na lata 2020/2021.

Wzorem lat ubiegłych i w oparciu o cele wskazywane przez darczyńców, chcemy naszą pomocą finansową wesprzeć głównie projekty:

1. edukacyjne – dla szkół w Malawi, Togo i w Tarnopolu w Ukrainie w tym opłaty za szkołę, zakup podręczników i przyborów szkolnych, zakup wyposażenia klas, świetlic i bibliotek;

2. wspomagać działalność kuchni charytatywnej, gdzie od wielu już lat posiłek otrzymują ludzie biedni, niezaradni życiowo, wykluczeni na margines społeczeństwa;

3. wpierać działalność misjonarzy na rzecz rozwoju lokalnych wspólnot w tym również pomoc dla katechistów i pomoc w podstawowym utrzymaniu misjonarzy.

Zachęcamy również do włączenia się w akcję Kwiaty dla misji. Wielu z nas organizuje lub uczestniczy w różnych uroczystościach rodzinnych, chrzcinach, w I Komunii św., w jubileuszach czy towarzyszy nowożeńcom w czasie zawierania związku małżeńskiego. Zwykle dodatkiem do prezentu są kwiaty. Zachęcamy, by proponować gościom złożenie ofiary na rzecz misji franciszkańskich, zamiast zakupu kolejnego bukietu kwiatów. Zebrane w ten sposób środki będą duchowym kwiatem pomocy potrzebującym, którzy będą mieli fizyczny udział w naszej radości, bo otrzymają za to konkretną pomoc.


PROJEKT 2019/75Projekt 2019/95 - Pomoc w utrzymaniu i naprawach środków transportu

Nowy projekt

   Pracuję w parafii, która liczy obecnie około 12 tysięcy wiernych. Razem z wikarym, mamy do obsługi 22 stacje misyjne, a od początku 2019 r. będziemy mieli dwie stacje więcej, bo zostaną one dołączone z sąsiedniej parafii do naszej. Teren naszej parafii jest pagórkowato-górzysty i obejmuje 1000 km². Mamy do dyspozycji samochód Ford Ranger pick-up, 4x4 oraz motocykl Honda 250, 125cc. Samochód ma 9 lat, a motocykl – 19 lat. Naprawy są kosztowne. Części zamienne są bardzo drogie, bo są sprowadzane z RPA. Oczywiście, można też dostać chińskie, ale kiepskiej jakości. Oprócz głównej drogi, która łączy Dowa ze Stolicą Malawi, Lilongwe, inne drogi są polne, pełne dziur i wybojów. W porze deszczowej niektóre z nich są nieprzejezdne.


PROJEKT 2018/74Projekt nr 2018/74 – pomoc dla ubogiej szkoły w Malawi.

Nowy projekt

 

Szkoła podstawowa w Msambaimfa, w stacji Magwero jest jedną z wielu szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszej parafii pod wezwaniem św. Benedykta w Dowa. Jest to tzw. szkoła sponsorowana przez Kościół katolicki, bo taki status nadali jej miejscowy wódz i rodzice, którzy te szkołę założyli, za pozwoleniem odpowiednich władz. Brakuje w tej szkole wszystkiego: mieszkań dla nauczycieli, odpowiedniej ilości klas, ławek, przyborów do pisania, a nawet nauczycieli. To jest jedna ze szkół, gdzie nauczyciele nie chcą pracować z powodu panujących w niej spartańskich warunków.


Projekt 2018/73Projekt nr 2018/73 – Zakup 11 rowerów dla katechistów. Togo.

Nowy projekt

 

Drodzy Przyjaciele Misji.

Jak już pisałem wcześniej, że parafia nasza została utworzona 4 lala temu, jest więc młodą parafią, która na początku boryka się z wieloma problemami Po pierwsze sytuacja polityczna i ekonomiczna w kraju jest ciężka, wiele ludzi żyje w ubóstwie, więc Kościół lokalny potrzebuje jeszcze wiele pomocy jak - Misjonarzy czy pomocy finansowej. Widać jednak, że pomału ludzie zaczynają brać w opiekę Kościół lokalny i Misjonarzy. Ludzie zaczynają się angażować w różną pomoc Kościołowi (utrzymanie kapłanów, kościołów czy kaplic, przynoszą dary na misje jedzenie czy zadbanie o biednych w parafiach) Dobry więc to znak dla nas, że ludzie zaczynają sami dbać o swój Kościół. Mimo tego potrzebujemy jeszcze wiele pomocy od Was, dlatego dziś piszę jeszcze o jedną pomoc.


Projekt 2018/72Projekt nr 2018/72 – Zakup wyposażenia do czytelni i biblioteki. Togo.

Nowy projekt

 

Drodzy Przyjaciele Misji.

Parafia nasza powstała cztery lata temu, więc znaczy, że zaczynamy od początku we wspólnocie i też w parafii. Dzięki Wam udało nam się urządzić pokoje, gdzie bracia teraz mogą mieszkać i trochę odpocząć, aby nabrać sil do pracy. Piszę jednak o pomoc w urządzeniu biblioteki i czytelni, gdzie nasi uczniowie by mogli przyjść i skorzystać z potrzebnych książek, wypożyczyć czy na miejscu skorzystać z czytelni. Misja nasza posiada małą salę, z której po odnowieniu chcemy przekształcić właśnie na bibliotekę i czytelnię.

Dlaczego miejscowość Barkoissi jest w miarę wielką miejscowością - liczy około 15000 tysięcy mieszkańców? Jest tu dużo dzieci i młodzieży, która uczęszcza do szkoły. Szkół jest tu w miarę wiele. Kilka szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Liceum na Region i nie ma tu żadnej biblioteki, więc wspólnie z braćmi postanowiliśmy coś zrobić, aby pomóc młodzieży. Dlatego proszę was o pomoc i pozytywne załatwienie prośby. Pokój i Dobro

 

Projekt zgłoszony przez O. Roberta Jurzystę, misjonarza pracującego na misji w Togo.

Kwota wnioskowana: 2.060,00 EUR

[dodane: 09-12-2018]