Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

Konferencja Biskupów Afryki Północnej

W dniach 2 – 5. 02 w Senegalu odbyła się doroczna Konferencja Biskupów Afryki Północnej, której przewodniczył bp. Paul Desfarges biskup z Algierii.

W konferencji wzięli udział biskupi i Wikariusze Generalni z Algierii, Tunezji, Maroka i Prefekt Apostolski z Laayourne- Sabao. Ze względu na trudną sytuację w kraju w Konferencji nie mógł wziąć udziału Wikariusz Apostolski z Trypolisu. Spotkanie poprzedziły 5 dniowe rekolekcje, którym przewodniczył kard Teodor Adrian Saar. Przez te parę dni odbyliśmy parę wizyt i spotkań, co uczestnikom pozwoliło lepiej poznać historię, życie i charyzmat chrześcijan w kościele senegalskim. Podczas naszego pobytu w Senegalu dane nam było być na wyspie L’ile de Goree. Przypomniano nam, że jest to wyspa, z której wywieziono niewolników afrykańskich do Ameryk. Uważa się, że zostało z tej wyspy wywiezionych ok. 20 milionów niewolników, chociaż niektórzy uważają, że tę liczbę trzeba pomnożyć 5 albo 6 razy. To nam przypomina dzisiejszy dramat uchodźców z Afryki do Europy. Uczestnicy Konferencji odbyli także spotkanie z Biskupem Andre Gueye i Benjamionem, Dniaje arcybiskupem Dakaru. Konferencje przyjął na audiencji Prezydent republiki Senegalu Macky Sall oraz Premier Senegalu.

Przebywając te parę dni w Senegalu doświadczyliśmy że w duchu miłości, braterstwa wzajemnego poszanowania mogą współżyć Muzułmanie i Chrześcijanie.

Następne spotkanie Biskupów Afryki Północnej odbędzie się 19 – 22 listopada bieżącego roku w Tunezji.

O. Symeon Stachera

[dodane: 11-03-2017]