Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

List O. Symeona

Boże Narodzenie w Maroku 2017

Nowy Rok 2018

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !!!

Wiele wydarzeń ostatnich tygodni dzielę razem z Wami... Odnowiony Kościół w Tetuanie, który po rocznym remoncie został na nowo otwarty uroczysta Eucharystia razem z Nuncjuszem Apostolskim Maroka. Początki Kościoła Matki Bożej Zwycięskiej sięgają lat 30 zeszłego wieku. Dach, ściany czterech naw, spływ wody z rynien, boczne kaplice, instalacja elektryczna, mury otaczające kościół, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, dachy wielopoziomowe wymagały szybkiej interwencji. W ciągu dwunastu miesięcy szukaliśmy Dobrodziejów, aby rozpocząć prace restauracyjne. Ekipa marokańska przez pierwsze tygodnie pracowała bez wynagrodzenia. Miesiące kwiecień, maj, czerwiec i lipiec dopisały i pozwoliły nam wykonać prace na dachu (800 m2). Równolegle prowadzono prace wewnątrz kościoła z grupą tynkarzy i malarzy…

Nasza mała wspólnota franciszkańska razem z Ministrem Generalnym z Rzymu 2017.

 

Odpowiedzialny Konstruktor Khalid uwieńczył dzieło pod koniec października. Konsulat Generalny z Hiszpanii pomógł nam w przygotowaniu Inauguracji Kościoła w dniu święta patronalnego Matki Bożej Zwycięskiej.

Dzień 26 listopada 2017 – niedziela, zgromadziła nie tylko małą grupę katolików z Tetuanu, ale głównie migrantów z Afryki Subsaharianskieji przybyłych z Hiszpanii dobrodziejów. Konsulat Generalny z Hiszpanii wystosował zaproszenie po arabsku do władz muzułmańskich miasta Tetuanu i do przyjaciół naszego Centrum Dialogu Islamsko-Chrześcijańskiego.

Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Nuncjusza apostolskiego i Arcybiskupa Santiago Agrelo z Tangeru zgromadziła około 300 osób. W kościele zabrakło miejsc siedzących. Muzułmanie przybyli z wielkim szacunkiem uczestnicząc w Eucharystii sprawowanej po hiszpańsku.

Po Mszy świętej wszyscy udali się do Centrum Dialogu Międzyreligijnego na poczęstunek przygotowany przez naszych parafian. Jedzenie zostało cudownie rozmnożone, bo starczyło dla wszystkich.

Radości nie było końca. Kościół został uratowany.

Muzułmanie dali dowody tolerancji i szacunku dla naszej obecności wśród nich. Władze miasta postanowiły opiekować się ogrodem przed kościołem. Specjalnie zainstalowano wodę, aby podlewać kwiaty i trawnik. Centrum Dialogu z Islamem otworzyło i w tym roku naszą szkołę. Mamy obecnie zapisanych 400 osób uczestniczących regularnie w zajęciach formacyjnych.

Często myślę, jak Pan Bóg nam daje dowody swojej miłości. Z jednej strony niełatwe sytuacje codzienne do rozwiązywania, z drugiej strony Jego miłująca obecność wśród nas, Jego Hojność, Jego nieskończona miłość.

Moje kontakty z muzułmanami są bardzo dobre. Z wieloma rodzinami współpracuję i często rozmawiamy w imię Boga, który nas kocha, który stworzył świat tak dla chrześcijan jak i dla muzułmanów, dla wszystkich innych nacji i religii. Świat ciągle potrzebuje budowniczych miłości i miłosierdzia. Zostać budowniczym miłości i miłosierdzia to inwestować w niebo, w szczęście dla wszystkich...Miłosierdzie oznacza, że drzwi serca Bożego i Kościoła są zawsze otwarte.

Kochać całym sercem. To oznacza ,czynić to bez żadnej rezerwy i bez zastrzeżeń, bez fałszywych interesów i myślenia o osobistym sukcesie.

Miłość polega na wychodzeniu naprzeciw drugiej osobie, rozumieniu jej, akceptacji i przebaczaniu. Jest to stałe wyzwanie.

Dobrze jest nauczyć się dziękować za to, co mamy, rezygnując wielkodusznie i dobrowolnie z tego, co powierzchowne, po to, by być blisko ludzi.

Na czas Radosnego Bożego Narodzenia z serca dzielę to co najpiękniejsze: miłość i dobroć. I tak jak błogosławiony Alojzy Orione powtarzam: „Czyń zawsze dobrze, czyń wszystkim dobrze, źle nigdy i nikomu”.

BŁOGOSŁAWIONEGO NOWEGO ROKU 2018.

pozdrowienia z gorącego Maroka w miłości :

Symeon Czesław Stachera ofm

[dodane: 16-12-2017]