Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT NR 2013/29

PROJEKT NR 2013/29 - Pomoc dla szkoły z internatem im. O. Luciano Rudoll - Boliwia
projekt zamknięty
[dodane: 30-07-2013]

 

O. Luciano (Grzegorz) Rudoll (+1986) pochodzący z Góry Św. Anny, był proboszczem w El Fortin Libertad, parafia św. Klary, od roku 1980 do 1984.

Ta parafia była wtedy olbrzymia, do niej należało około 120 wiosek. Razem z O. Zygmuntem Skrzydło, wikarym parafii, wizytowali te wioski. O. Luciano jeździł na tzw. Breche Casarabe, gdzie od lat 70 mieszkali ludzie z górskich terenów Boliwii, szukający terenów na zasiewy. Jedną z tych wiosek nazywa się Nucleo 14 - Nueva Vida - Nowe Zycie. Tam była mała salka szkolna z motaku.

Do niej na katechezę jeździł O. Luciano. Jego radość franciszkańska i pogoda ducha, tak bardzo utkwiła w pamięci tych rodzin, że potem, jak biskup Antonio Eduardo Bosl (+2000) wybudował dużą szkołę, zechcieli, aby ta szkoła podstawowa nosiła nazwę O. Luciano Rudoll

Dzisiaj do tej szkoły uczęszcza ok. 250 dzieci, i od roku 2000 wychodzą z niej maturzyści.

Przy szkole jest internat dla 50 dzieci z wiosek (niektóre 20 km). Najczęściej są to dzieci z rodzin rozłączonych z różnych powodów. Miesięcznie te rodziny dostarczają na wyżywienie produkty spożywcze i pieniądze w wysokości 12 USD. To oczywiście nie starcza na cały miesiąc. Szukamy wiec pomocy u naszych Dobrodziejów, którymi także jesteście Wy, z Góry Św. Anny, miejscowości rodzinnej O. Grzegorza (Luciano).

Potrzebna jest w tym internacie budowa łazienek. Ale na to trzeba około 5.000 USD. Miejscowe władze też są zainteresowane pomocą, lecz ta przychodzi późno i często jest niewielka. Dlatego Bóg zapłać Wam za wszelką pomoc, którą złożycie na ten cel dla dzieci i młodzieży z Nucleo 14 - Nowe Życie, dla szkoły imieniem O. Luciano Rudoll.

Szczęść Wam Boże. +Antoni Bonifacy Reimann, OFM

Projekt realizowany przez Referat Misyjny.

 

 

sp. O. Grzegorz Rudoll