Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

Projekt nr 2015/44

Projekt nr 2015/44 - Pomoc w odnowieniu sali parafialnej. Malawi.
Projekt w trakcie realizacji
[dodane: 31-01-2015]


Sala parafialna w naszej parafii to były kościół zbudowany w latach 60-tych przez holenderskiego misjonarza ze zgromadzenia Misjonarzy Afryki (Biali Ojcowie). Służył przez wiele lat jako kościół w stacji misyjnej Dowa, która należała do parafii Mtengowanthenga. Używaliśmy go jeszcze przez 12 lat jako kościół parafialny, zanim nowy kościół został zbudowany i poświęcony w 2004 roku. Potem stary kościół został zamieniony na salę parafialną i służy nam tak do dzisiaj. Sala jest wykorzystywana na różne zebrania i szkolenia, a także jako jadalnia, gdy przypadnie jakieś specjalne święto, jak np. prymicje w ubiegłym roku. Podczas rekolekcji, a także podczas przygotowania katechumenów do Chrztu św., dzieci do pierwszej Komunii św., młodzieży do Sakramentu Bierzmowania, sala parafialna służy także jako sypialnia.

 Od kilku lat parafianie marzą o zbudowaniu nowej, większej sali, ale na razie nie ma na to funduszy, dlatego chcemy odnowić obecną salę, co jest bardzo na czasie. Ostatni raz była malowana 10 lat temu, przed święceniami naszych dwóch współbraci z Malawi. Sala parafialna jest też czasem wypożyczana przez różne organizacje na zebrania, ponieważ brakuje takich sal w Dowa. Mamy nadzieję, że gdy nasza sala parafialna zostanie odnowiona, wtedy będzie więcej chętnych do jej wypożyczania, a to będzie z korzyścią dla finansów parafii.
Oprócz malowania, trzeba też uzupełnić tynki w niektórych miejscach, zreperować dach i wstawić szyby do okien. Parafianie są chętni do pomocy, gdy widzą, że coś się robi w parafii. Dodadzą też swoją cześć do tego projektu - odnowienie instalacji elektrycznej, co będzie kosztować około 180 tys. Malawi Kwacha. Przelicznik na Euro jest obecnie raczej niekorzystny: 1 Eur = 450 Kwacha.

Koszt projektu 1.700 EUR, wnioskowana kwota pomocy 1.200 EUR

Kwota przyznanej pomocy 1.200,00 EUR.

O. Sebstian Unsner OFM