Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT NR 2015/48

PROJEKT NR 2015/48 - Budowa kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa. Petersburg, Rosja.

projekt zrealizowany - zakończony
[dodane: 14-03-2015]

 

Budowa kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa, na potrzeby ponad sześcio-tysięcznej parafii, mieszkających w południowej dzielnicy Petersburga robotników, rozpoczęła się we wrześniu 1907 roku. Twórcą projektu kościoła był architekt Stefan Gałęzowki. Wskutek rewolucji 1917 roku, budowa kościoła nie została dokończona. W latach 30-tych, elewacja kościoła została poważnie zniszczona, a wnętrze przebudowane na mieszkania dla robotników. W roku 1998 budynek kościoła został odzyskany przez parafię pw. Najświętszego Seca Jezusa.

Od tego czasu w kościele prowadzone są w kościele prace renowacyjne. Ponieważ ww. kościół jest zabytkiem o znaczeniu państwowym (federalnym), koniecznym jest rozpracowywanie projektu renowacji i uzyskanie pozwolenia na każdy kolejny etap pracy. Dotychczas zostały przeprowadzone następujące prace: usunięcie czteropiętrowej wewnętrznej konstrukcji, hydroizolacja zewnętrzna, hydroizolacja wewnętrzna piwnicy, częściowa instalacja konstrukcji posadzki kościoła. Za pieniądze budżetu państwa przeprowadzono instalację części neogotyckich okien. Niestety, od czterech lat kościół jest zamknięty, ze względu na prace prowadzone wewnątrz budynku kościelnego. Ponieważ w roku bieżącym chcemy uzyskać pozwolenie na instalację płyty podłogowej w kościele i tę pracę dokończyć (co pozwoli parafianom wrócić do kościoła), konieczne jest opracowanie odpowiedniego projektu i równoczesna instalacja systemu ogrzewania kościoła.

Otrzymaliśmy ofertę miejscowej firmy "LOGIKA...", dotyczącą rozpracowania projektu i instalacji węzła grzewczego.
Koszty wszystkich prac wynoszą 1.900.000 rubli (około 27 tysięcy EUR).

O. Julian Mańkowski, od początku 2014 roku pracuje w Petersburgu w Rosji.

 

Kwota przekazanej pomocy: 1.200,00 EUR

 

Projekt kościoła pw. NSJ 1906 rok

 

Kościół NSJ 1936 rok

 

  Aktualny wygląd kościoła, wieże i gotycki dach kościoła zniszczone w pożarze 1938 roku.

 

Wnętrze kościoła, początek renowacji, radzieckie piętra.

 

Wnętrze przed renowacją

 

Usuniecie górnych pięter

 

Widok na nawę boczną przed renowacją.

 

Kościół po usunięciu radzieckich pięter

 

Zasypana gruzem piwnica kościoła.

 

Piwnica