Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT NR 2015/50

PROJEKT NR 2015/50 - Budowa studni

projekt zrealizowany - zakończony.

[dodane: 18-10-2015]

 

Drodzy Przyjaciele Misji Franciszkańskich. Lato minęło, ale wszyscy mamy w pamięci niedawne upały i towarzyszącą im suszę. Co prawda w większości domów wystarczyło odkręcić kran i nie było problemów z wodą ale były i takie miejscowości, gzie tej wody brakło.
Dzięki temu doświadczeniu możemy sobie wyobrazić, z jakimi problemami borykają się Afrykańczycy, gdy czas suszy trwa długie miesiące a wodę przynosi się z odległych -nieraz o kilometry zbiorników.

Jako Stowarzyszenie postanowiliśmy rozpocząć nowy projekt, którego celem będzie budowa studni w Burkina Faso, gdzie pracuje O. Rafał Segietch.


Szczegóły projektu Budowy studni głębinowej.

Projekt zakłada: wykrycie miejsca w którym można drążyć studnię; wydrążenie studni głębinowej, wyposażenie studni w pompę ręczną; zbudowanie infrastruktury wokół studni, która ją zabezpieczy przed dostępem zwierząt i pozwoli zachować higienę w tym miejscu oraz zbudowanie koryta, do którego spływa zbędna woda, a z którego będą mogły korzystać zwierzęta domowe ( krowy, owce, kozy… ).

 

Do realizacji tego projektu wybraliśmy wioskę LILMA. Lilma, jest wioską oddaloną o 40 km od siedziby naszej Parafii Korsimoro. Jest wioską trudno dostępną z racji swego położenia: brak prawdziwej drogi dojazdowej, otoczoną wieloma rzekami okresowymi. Dojechać tam można tylko w okresach suszy. Wioska jest bardzo rozległa. Rozciąga się na długości 2,5 km. Posiada około 850 mieszkańców. Mają oni do dyspozycji tylko dwie czynne studnie. Jedna z nich zbudowana jest na terenie szkoły podstawowej i służy zasadniczo szkole ( w okresach trudnych mogą z niej korzystać za odpłatą mieszkańcy), a druga jest ogólnodostępna. Problem w tym, że aby dostać się do wody, trzeba najpierw przejść długi dystans, a następnie stać godzinami w kolejce. Zbudowanie nowej studni głębinowej ulżyłoby bardzo mieszkańcom.

 

Mieszkańcy tej miejscowości są bardzo dzielni. Nie czekają tylko na pomoc z zewnątrz, ale sami starają sobie pomóc. Sami, własnoręcznie zbudowali sobie mały basen retencyjny, Korzystają z niego (mimo bardzo złej jakości wody, bo mają do niego dostęp zwierzęta) w porze deszczowej ( lipiec-październik ), a następnie wysycha.

Wielokrotnie prosili władze i organizacje miejscowe o pomoc w dostępie do wody. Ale ich apele pozostają bez skutku ( zbyt wiele do zrobienia w tej materii,). Mimo zapisu w Konstytucji Kraju, że każdy obywatel ma prawo dostępu do wody, to jednak same słowa nie wystarczą.

Dlatego, jeszcze raz, zwracam się do Waszego Stowarzyszenia, z prośbą o pomoc finansową, aby móc pomóc i ulżyć w codziennym cierpieniu tym ludziom.

Za pomyślne rozpatrzenie mej ( i naszej ) prośby z góry składam serdeczne Bóg zapłać !

Korsimoro, 10.10.2015             O. Raphaël Bernhard Segieth ofm

 

Koszt inwestycji - około 10.000,00 EUR

 

Kontakt:
Stowarzyszenie Przyjaciół Misji Franciszkańskich im. O. Dominika Kiescha
ul. Klasztorna 6, 47-154 Góra św. Anny

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr rachunku: 98 1090 2239 0000 0001 0756 1761

Darowizny i wpłaty zagraniczne (należy podać nr IBAN i Swift Stowarzyszenia):
IBAN: PL 98 1090 2239 0000 0001 0756 1761
BIC/ SWIFT: WBKPPLPP

 

 

Kwota przekazanej pomocy: 22.620,00 PLN.

 

KOLEJNY ETAP PROJEKTU