Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT 2017/55

Projekt 2017/55 – Kolektory dla misji w Malawi.

Projekt zrealizowany - zakończony

Drodzy Przyjaciele Misji Franciszkańskich

O. Sebastian Unsner, Misjonarz z Malawi przesłał do nas prośbę o pomoc w zakupie kolektorów słonecznych:

"Od września ubiegłego roku, a w rzeczywistości od kilku lat, doświadczamy częstych wyłączeń prądu. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniej ilości opadów w ciągu roku, a to pociąga za sobą niski poziom wody w rzekach, na których zbudowane są elektrownie wodne. Te wyłączenia prądu komplikują codzienne życie: brak wody (trudno pompować wodę bez prądu), problemy z odpowiednim przygotowaniem się do pracy duszpasterskiej, problemy z gotowaniem, problem z komunikacją (bez prądu nie ma połączenia z Internetem). To nie są problemy, których doświadczamy tylko w Dowa. Tak jest w całym państwie. Dlatego też, coraz więcej ludzi i instytucji decyduje się na instalowanie energii słonecznej. W wioskach, gdzie ludzie nie mają dostępu do prądu, od dawna widać panele słoneczne. Słońca jest pod dostatkiem.

Idea przerzucenia się na energie słoneczną i uniezależnienia się od jedynego dostawcy prądu w Malawi, Electricity Supply Company of Malawi - ESCOM, istniała już od dłuższego czasu, ale nie doczekała się realizacji. Po ubiegłorocznej kapitule prowincjalnej, kiedy zmienił się częściowo skład wspólnoty w Dowa, postanowiliśmy te idee urzeczywistnić. Napisaliśmy projekt do Missionszentrale w Bonn, w Niemczech, i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź. Teraz czekamy na pieniądze. Nie wystarczy ich na cały zaplanowany projekt (ok. 5.245 EUR), a z naszej strony nie możemy wiele zrobić, bo nasze zasoby są niewielkie (dołożymy 245 EUR), dlatego zdecydowałem się poprosić o pomoc Stowarzyszenie Przyjaciół Misji Franciszkańskich im. O. Dominika Kiescha. W imieniu moich współbraci, z którymi tworzę te wspólnotę, proszę o pomoc w realizacji tego projektu. Wnioskowana kwota 800 EUR.

O. Sebastian Unsner"

[dodane: 02-03-2017]