Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT 2017/61

Projekt 2017/61- wyposażenie ubogiej szkoły w Malawi

Nowy projekt.

 

Projekt zgłoszony przez O. Sebastiana Unsner, misjonarza pracujacego na misji w Malawi.

Mamy na terenie naszej parafii kilkanaście szkół podstawowych, które są pod opieką Kościoła katolickiego. Są to, w języku angielskim, tzw. „Catholic Sponsored Schools”. Są to szkoły państwowe, które powstały w przeszłości z inicjatywy misjonarzy albo rodziców i wodzów wiosek. Dzieci w szkole podstawowej nie płacą za naukę, a nauczyciele mają pensję państwową. Każda z tych szkół potrzebuje pomocy. To prawda, że każda szkoła otrzymuje jakieś dotacje od państwa, ale to wszystko jest niewystarczające. Nie ma nawet dość pieniędzy na zakup kredy czy innych materiałów potrzebnych do uczenia.

Ja proszę tym razem o pomoc dla szkoły, która powstała z inicjatywy rodziców i wodzów okolicznych wiosek. Ta szkoła nazywa się CHAMWAVI SCHOOL i znajduje się w wiosce Geza, w stacji misyjnej Kambomi. Jest to szkoła dla młodszych dzieci, od pierwszej do piątej klasy. Rodzice bali się posyłać swoje dzieci do szkoły odleglej o 5 kilometrów, gdyż jest to teren górzysty, a po drodze jest rzeka, na której nie ma żadnego mostu. Jest to bardzo trudna trasa dla młodszych dzieci, a nawet niebezpieczna, zwłaszcza w porze deszczowej. W tej szkole jest pięciu nauczycieli, z których tylko dyrektor ma wyksztalcenie potrzebne do uczenia w szkole podstawowej. Inni nauczycieli są bardziej wolontariuszami, niż doświadczonymi nauczycielami, i otrzymują tylko polowe pensji normalnego nauczyciela. Proszę o K 750,000.00 = 1,000.00 EUR , aby kupić 10 ławek (K 290,000.00 + K 30,000.00 – transport), 100 książek (K 300,000.00) i różne materiały potrzebne w szkole, jak np. kreda, zeszyty, długopisy, flamastry (K 130,000.00). To wszystko pomoże nauczycielom i uczniom pracować lepiej i wydajniej. Dzieci są bardzo chętne do nauki, ale czasem brak różnych potrzebnych materiałowa może je zniechęci do chodzenia do szkoły.

 

 

[dodane: 06-12-2017]