Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

Projekt 2017/66

Projekt nr 2017/66 – Remont budynku, utworzenie biblioteki i czytelni dla uczniów. Togo

Projekt w trakcie realizacji

 

Pozdrawiam z zakurzonego Bombengu. Od wczoraj mamy bardzo silny Harman, czyli wiatr ze zawiesiną kurzu. Nie widać dalej jak na 50 m. Misja w Bombengu w Togo, w której od niedawna pracuję jest bardzo zdewastowana. Budynki mają już 30 lat, wszystko się sypie. Nie ma wody, mury są popękane, okna mają braki w szybach a siatki są popękane, więc w pomieszczeniach jest mnóstwo insektów. Niegdyś żółte ściany teraz są szare, pokryte brudem. Całość wymaga generalnego remontu i zakupu wyposażenia.

W ramach projektu chcemy wyremontować starą kaplicę, która mogłaby posłużyć jako biblioteka i czytelnia dla uczniów, oraz jako miejsce spotkań.

Musimy zbudować toalety i aneks kuchenny. Na dzień dzisiejszy są dwie toalety publiczne, zupełnie zdewastowane. Kuchnia też praktycznie nie istnieje. Brakuje nawet naczyń.

Nie jesteśmy w stanie bez pomocy z zewnątrz niczego zrobić we własnym zakresie, brakuje pieniędzy na jedzenie i podstawowe potrzeby, więc jak jeszcze zająć się bieżącymi naprawami? To samo jest w parafii, czy diecezji. Wszystko w rozsypce. Dlatego mówię sobie. że nawet najmniejsza pomoc i to jeszcze dobrze wykorzystana posłuży wszystkim.

O. Rafał Segiet

[dodane: 10-12-2017]