Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT 2019/75

Projekt 2019/95 - Pomoc w utrzymaniu i naprawach środków transportu

Nowy projekt

   Pracuję w parafii, która liczy obecnie około 12 tysięcy wiernych. Razem z wikarym, mamy do obsługi 22 stacje misyjne, a od początku 2019 r. będziemy mieli dwie stacje więcej, bo zostaną one dołączone z sąsiedniej parafii do naszej. Teren naszej parafii jest pagórkowato-górzysty i obejmuje 1000 km². Mamy do dyspozycji samochód Ford Ranger pick-up, 4x4 oraz motocykl Honda 250, 125cc. Samochód ma 9 lat, a motocykl – 19 lat. Naprawy są kosztowne. Części zamienne są bardzo drogie, bo są sprowadzane z RPA. Oczywiście, można też dostać chińskie, ale kiepskiej jakości. Oprócz głównej drogi, która łączy Dowa ze Stolicą Malawi, Lilongwe, inne drogi są polne, pełne dziur i wybojów. W porze deszczowej niektóre z nich są nieprzejezdne.

   Parafianie pomagają w miarę swoich możliwości. Większość z nich utrzymuje się z rolnictwa, a ponieważ deszcz w Malawi pada tylko przez 3 albo 4 miesiące w roku, podczas pory deszczowej, to zbiory mogą być tylko jeden raz w roku. Ludzie muszą się z tego utrzymać. Nie mogą więc pomóc tak, jakby chcieli. Moglibyśmy ich odwiedzać częściej, ale pieniądze, które dostajemy z parafii na paliwo, ograniczają nasze plany. Do pieniędzy, które otrzymujemy z parafii, dokładamy pieniądze z naszego budżetu domowego, który tez jest ograniczony. Robimy to najczęściej, gdy samochód albo motocykl wymagają większych napraw. Wtedy parafianie nie są w stanie pomóc. Samochód i motocykl należą do Franciszkanów. Parafia nie ma na razie własnego pojazdu, ale rozpoczęła się zbiórka pieniędzy, żeby kupić używany samochód. Jest nas teraz dwóch kapłanów i brat zakonny.

   Zwracam się z gorącą prośbą o powtórzenie projektu, na który dostaliśmy pieniądze w 2017 r., i który nam bardzo pomógł w pracy duszpasterskiej. Proszę o trochę więcej, niż w ubiegłym roku, ponieważ cena oleju napędowego i benzyny wzrosła o prawie 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. A to pociągnie za sobą także wzrost innych cen.

 

O. Sebastian Unsner

 

Wnioskowana kwota pomocy: 2.000,00 EUR