Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MISJI FRANCISZKAŃSKICH

IM. O. DOMINIKA KIESCHA

PROJEKT NR 3/2008

PROJEKT NR 3/2008 - POMOC DLA SZKOŁY ETA W CONCEPCION
Warsztaty Wikariatu Nuflo do Chávez zostały utworzone w 1951 roku, z chwilą utworzenia Wikariatu, aby dać pracę miejscowym ludziom. W późniejszym czasie podczas rekonstrukcji i restauracji katedry w Concepción zostały wcielone w to zadanie przez Biskupa Antonia Eduarda Bösla. Następnie warsztaty stolarstwa i mechaniki zaczęły funkcjonować jako Szkoła-Warsztaty (Szkoła Zawodowa). Były to początki 1982 roku. W tym czasie nadzorca z miejscowości San Ignacio, Jorge Prestel i nadzorca z Concepción, nauczyciel Carlos Callaú poprosili proboszcza, którym był O. Miguel Brems i wikarego Reinaldo Brumberger o utworzenie centrum szkoleniowego I.B.A. (Boliwijski Instytut Nauczania).
Siostra Mercedes Bucio - Meksykanka, została odpowiedzialna za kierownictwo, dyrekcję nowo utworzonej szkoły technicznej. Pierwszymi nauczycielami zostali: Siostry meksykanki Mercedes, Aida, Maria Luisa, dwóch woluntariuszy niemieckich - Cristóbal i José jak i świeccy (Yolanda Alvarez).
Obecnie posiadamy 6 nauczycieli opłacanych przez państwo i 5 nauczycieli opłacanych przez Wikariat. Pan Luis Mayser jako reprezentant komitetu Chiquitano (czyt. Czikitano) przedstawił prośbę zatwierdzenia szkoły przez ministerstwo. Szkoła została oficjalnie zatwierdzona przez Rząd w La Paz dnia 18 czerwca 1982 roku. Natomiast 4 lipca tego samego roku dokument ten został ogłoszony publicznie w Concepción. W późniejszym czasie to centrum szkoleniowe weszło w układ szkół Fé i Alegría (Wiara i Radość).
To centrum edukacyjne zostało uznane pod nazwą IBA, lecz przez wskazania ministerstwa Szkolnictwa, zmieniono nazwę na ETA "Hans Roth Fé y Alegría" mając na myśli szkolnictwo techniczne dla dorosłych i na cześć architekta Hansa Rotha, który był konserwatorem i odnowił większość kościołów z redukcji Jezuickich w regionie Chiquitanos.
W obecnym czasie ETA posiada 5 specjalnych kierunków w nauczaniu; stolarstwo, mechanika, konserwacja, krojenia i szycia, wyszywania jak i dział komputerowy, w których uczy się 177 uczniów.
Uczniowie po zakończonej nauce opuszczają szkołę z dyplomem pracownika kwalifikowanego, Technika pomocniczego i Technika. Szkoła ETA nie posiada własnych budynków ośrodka szkoleniowego. Dlatego też niektóre kierunki mają swoją siedzibę w Centrum szkolnictwa Guadalupe; kierunek szycia i krojenia jak i wyszywania, przez Wikariat - mechanika i stolarstwo jak również internat, gdzie mieszka 55 chłopców. Natomiast kierunek komputerowy jak i dyrekcja i sekretariat znajduje się w budynku sióstr. Nauczanie jakie się otrzymuje polega na ścisłym powiązaniu teorii z praktyką, jak i nauczanie wartości ludzkich, moralnych, chrześcijańskich oraz odpowiedzialności za pracę i pomoc. Cecha dodatnia jest to, że daje się szansę przygotowania zawodowego dla młodzieży męskiej i żeńskiej z rodzin ubogich. Często bardzo zdolna młodzież ma możliwość rozwoju swoich ukrytych talentów.
Koszt projektu 30.000,00 EUR
PROJEKT ZAMKNIĘTY